Gebelikte 4. Hafta aslında anne adayının adet gecikmesi yaşayacağı ve hamileliğini yeni öğreneceği haftadır. Aslında hamileliği öğrenmek için oldukça erken bir dönemdir. Ancak planlı gebeliklerde gebelik tayini bu kadar erken olur. Anne adayı mutlu haberi aldıktan sonra bu haftada yaşanabilen kasık ağrıları ile bir korkuya kapılabilir. Öncelikle erken dönem gebelik belirtileri, erken dönem hamilelik tayini konularına bir göz atıp gebelikte 4. Haftada oluşabilen kasık ağrısının nedenlerini ve ne yapmamız gerektiğini hep birlikte öğrenelim.

Erken Dönem Gebelik Belirtileri

Erken dönem gebelik belirtileri aslında adet dönemi öncesi bir kadının yaşadığı semptomlara oldukça benzerdir. Adet gecikmesi yaşamadan bir kadının hissettiği tüm belirtiler genellikle adet dönemine yorulur. Bunlar;• Kasık ağrısı
• Halsizlik
• Göğüslerde şişlik ve hassasiyet
• Genel duygu durumunda değişiklik
• Hafif mide bulantılarıdır.

Ancak adet gecikmesinden sonra yapılan idrar testi ya da daha erken dönemde yapılan kan testi ile gebelikten emin olunabilir.

Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik en erken 5. Haftadayken yani anne adayının adet dönemi yaklaşık olarak 1 haftalık bir gecikme gösterdiğinde idrardan yapılan testler ile belli olur. Bu testler eczanelerden alabileceğiniz pratik gebelik testleri ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak yaptırabileceğiniz bir idrar tetkikidir. Bir diğer yöntem ise adet gecikmesi 1-2 güne ulaştığında bir sağlık kuruluşunda anne adayından alınan kan ile beta HCG miktarının belirlenmesidir. Bu iki yöntem ile erken dönemde hamileliğinizi öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte kasık ağrısı farklı dönemlerde farklı durumların belirtisidir. Gebeliğin 4. Haftasında kasık ağrısı genelde embriyonun ana rahmine yerleşmesi sırasında oluşur. Bazen az miktarda kanama (yerleşme kanaması) ya da lekelenme de görülebilir. Bu yaşanan durum halk arasında “üstüne görme” olarak bilinir. Bu durum heyecanlı anne adayı için endişe verici olabilir. Erken dönemde yaşanan düşük belirtileri ile karıştırılabilir. Ancak çoğu zaman 4. Haftalık gebelikte kasık ağrıları normaldir. Yine de en doğrusu bir kadın doğum uzmanına giderek hamilelik seyrinin normal ilerlediğinden emin olmaktır.