Makyaj konusunda hala bazı hanımlar kendilerini yeterli görmüyorlar fakat 5 adımda gece makyajı yapmak o kadar kolay ki! Özel davetleriniz için kuaföre extra para harcamanıza gerek yok! Çok basit tüyolarla özel gün makyajınızı yapabilirsiniz. Gece makyajlarında özellikle flaşlı fotoğraf çekimlerinde makyajınız patlayacağı için kullandığınız kapatıcı ve fondöten rengine çok dikkat etmelisiniz. Ten renginizden asla açık renkte olmamalı, tona ton uyum sağlamalıdır.

Gece makyajının en büyük avantajı biraz daha renkli kozmetik uygulamalarına olanak tanımasıdır. Çünkü geceleyin; renk algılamaları düşer, daha fazla ve çeşitli renkler kullanarak makyajınızı tamamlamanıza olanak sağlar. Bu renk seçimleri sayesinde gözlerinizi daha büyük gösterebilir veya öne çıkarmak istediğiniz bölgelere daha koyu tonlarda fondötenler sürebilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan 5 adımda gece makyajını anlatmaya geçelim.

Öncelikle her makyaja başlarken yaptığın gibi cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi temiz cildinize sürün. Bu aşamada göz çevrenize özel serum ya da nemlendirici de uygulayabilirsiniz. Gündüz makyajlarında nemlendirici olarak güneş kremi kullanabilirsiniz. Fakat gece makyajlarında SPF ışığı yansıttığı için asla güneş koruma faktörü içeren ürünler kullanmamalısınız.

1- Gözler
gece-makyaji-gozlerGece makyajı yaparken işe gözlerden başlamalısınız. Çünkü gece makyajlarında kullanılan yoğun göz farı uygulamalarıyla göz altlarında far kalıntıları birikir. Göz makyajını tamamladıktan sonra göz çevrenizi kuru bir makyaj fırçası ya da pamukla rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Eğer ten makyajını önceden yaparsanız temizlik yaparken kapatıcınızı silmek zorunda kalırsınız. Gece makyajı yapmak için koyu renkler kullanmak zorunda değilsiniz, toprak tonları ya da renkli farlar da tercih edebilirsiniz. Göz makyajının uzun süre canlı görünebilmesi için far bazı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Gece makyajına her zaman beyaz ya da ten rengi mat bir farla başlayın. Bu rengi astar far olarak kullanacaksınız. Eğer gözlerinizin damarları çok belirginse ve far kapatmıyorsa kapatıcı uyguladıktan sonra üzerini transparan pudrayla sabitleyebilirsiniz. Siyah, füme, lacivert gibi koyu farlara birden yüklenmeyin. Hata yapmamak için rengini kat kat koyulaştırın. Açıktan koyuya doğru yaptığınız göz makyajı daha doğal duracaktır. Crease yani göz kapağının katlanma bölgesinde karıştırma fırçası kullanarak farları iyice karıştırın. Göz pınarlarınıza parlaklığına güvendiğiniz bir aydınlatıcı uygulayın. Işıkların altında gözleriniz çok güzel parlayacak!

Eyeliner gece makyajında genelde kullanılır fakat süremiyorsanız şart değil. Eyeliner’ı ortadan başlayarak sürün. Bunun nedeni istediğiniz eyeliner kalınlığına göre hat çekip göz pınarından başlarken bu kalınlığa göre sürebilmeniz. Yoksa kalınlık farkı çok olabiliyor. Gece makyajında uzun kuyruklu eyeliner kullanabilirsiniz.

Göz makyajında uzun ve gür kirpiklere sahip olmanız çok önemlidir. Bol bol rimelleyerek kirpiklerinizi yeterince gürleştiremezseniz takma kirpik kullanabilirsiniz. Takma kirpiklerin yapıştırıcısını sürüp 20-30 sn. bekledikten sonra takabilirsiniz.

Şimdi sıra tüm makyajınızı ve bakışlarınızı etkileyen kaşlara geldi. İnce, seyrek ya da rengi çok açık kaşlar tüm makyajı silikleştirecektir. Kaşlarınızı doğal kalınlığını bozmadan kaş kalemi, kaş jeli, kaş farı ya da kaş rimeli ile doldurmalısınız. Ne kullanırsanız kullanın en son bir fırça ile ürünü iyice dağıtmayı unutmayın. Kaşlarınızın alt ve üst çizgisini de açık renk kapatıcı, far ya da aydınlatıcıyla aydınlatırsanız daha kalkık görünmelerini sağlarsınız.

2- Ten
tenGöz makyajının kalitesi için pürüzsüz ten şart! Cildinizin ihtiyacına göre fondöten yapısının kalınlığına karar verin. Cilt tipinize uygun fondöteni boyun kısmınıza kadar uygulayın. Bunun için en doğal yöntem ıslak sünger kullanmaktır. Dekolteli kıyafet giyecekseniz yüzünüzün aynı renk görünmesi çok önemlidir. Kapatıcınızı da göz altlarınıza uyguladıktan sonra tüm makyajınızı transparan pudrayla sabitleyin.

 

 

 

3- Kontür
gece-makyaji-konturGece makyajında krem yapıda ürünler ile kontür yapabilirsiniz. Gölgelendirme için yüzünüzden iki ton koyu fondöten, kapatıcı ya da bu iş için özel üretilen kontür ürünleri kullanabilirsiniz. Aydınlatma içinse yüzünüzden iki ton açık fondöten, kapatıcı ya da aydınlatıcı kullanabilirsiniz. Kremsi ürünlerle yüz kontürleme yaparken ürünleri fırça ya da parmaklarınızla uygulayıp sünger yardımıyla dağıtın. Fırça yardımıyla dağıtırsanız tüm renkler birbirine girebilir.

 

 

4- Yanaklar

gece-makyaji-yanaklarYanaklarınızı belirginleştirmek için allığı iyice dağıtarak uygulayın. Hafif şeftali ya da pembe tonlarındaki allığı burnundan 2 parmak ve dudak kenarlarından 2 parmak mesafe bırakacak şekilde hafif hafif yedirin.

 

 

 

 

5- Dudaklar
gece-makyaji-dudaklarÖzel gecelerde genelde kırmızının koyu ve çekici tonları tercih edilir. Fakat siz kendinize yakıştığınızı düşündüğünüz istediğiniz rengi kullanabilirsiniz. Son zamanlarda nude ve kahve tonlarındaki rujlar çok moda! Seçtiğiniz renge uygun dudak kalemi ile dudağınızı çerçeveleyip içini doldurun. Bu adım rujunuzun ömrünü uzatacak, yemek yerken dağılmasını engelleyecektir. Şimdi rujunuzu sürebilirsiniz. Dudaklarınızı daha da belirginleştirmek isterseniz kaşlarda yaptığınız gibi dudak çevrenizi bir kapatıcı ve ince fırça kullanarak çerçeveleyebilirsiniz. Böylece rujunuz daha kusursuz görünecektir.