Yeni doğum yapmış ebeveynlerin bebek odasında dikkat edilmesi gerekenleri bilmesi gerekir. Çünkü çabuk hasta olabilen, bazı hataların ileride sorun yaşanmasına neden olabilen hassas varlıklardır. Bebekler denildiği zaman akan sular durur. Bütün anneler için değişmez bir kural vardır; göz bebeği olan bebekleri için her şeyin en iyisi, en güvenlisi, en sağlıklısı olmalıdır.

Düşündüğümüzde bebeklerimiz odalarında çok fazla vakit geçiriyor, oradaki eşyaların içinde bulunduğu havayı soluyor, eşyaların üzerinde uyuyor, yemek yiyor, oynuyor, öğreniyor. Yani tüm gün odasında yaşıyor. Bu durumda bize düşen sorumluluk odalarını en iyi hale getirmek ve onların sağlıklı bir geleceğe sahip olmaları için elimizden geleni yapmaktır. “Bebek odası nasıl olmalı?” bu konuda size yardımı olacak bilgiler vermeye çalışacağız.

 

Öncelikle karyoladan başlayalım. Ergonomi ve güvenlik dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardır. Yatak kısmının seviyesi ayarlanabilir olmalıdır. Bebeğiniz büyüdükçe aşağıya indirebilmelisiniz. Karyolanın parmaklıklarının aralığı bebeğinizin kafasından küçük olmalıdır. Korkulukların sabit olması en önemli nokta hareket eden çıkarılıp takılan korkuluklar çok tehlikelidir. Karyolasını camlardan ve prizlerden uzak bir yere konumlandırdığınız takdirde bebeğiniz için azami güvenliği sağlamış olacaksınız.

 

Yatağı seçerken karyolanın içinde konumlandırdığınızda kenarlarda 2cm den fazla boşluk olmamasına dikkat edin. Bebeğinizin parmakları araya sıkışmasın. Yatak biraz sert olmalıdır ki bebeğiniz içine fazla gömülmemelidir. Yatak malzemesi pamuk veya yün olabilir, pvc içeren hiçbir ürünü kullanmamalısınız.

 

Alt değiştirme üniteleri size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Seçerken emniyet kemeri olmasına dikkat etmelisiniz. Ünitenin kenarlarının yükseltilmiş olması ayrıca önemlidir.

Dolap ve kütüphane gibi büyük ve ağır eşyalar kesinlikle duvara sabitlenmelidir. Ve köşeleri asla sivri olmamalıdır. Eğer sivri ise köşelere yara bandı yapıştırarak yumuşatabilirsiniz.

Eşyaların ek noktaları sağlam olmalıdır. Odanın duvarlarına düşme olasılığı bulunan hiçbir şey asmamalısınız. Pencereleri bebeğinizin açamaması için kesinlikle önlem almalısınız. Tüm prizleri güvenli hale getirmelisiniz. Yer döşemelerinde, eşyalarda ahşap ürünleri tercih etmelisiniz.