[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kültürümüzün bir parçası olan ve kına gecesinde giyilen bindallı modellerini eskiye nazaran günümüzde bulmak kolaylaştı. Çünkü bindallılar bazı kızlar tarafından köylü tarzı olarak yorumladığı ve asla giymem diye düşündükleri modellerdir. Fakat Muhteşem Yüzyıl dizisinin Hürrem Sultan’ı sezon finalinde giydiği bindallı modeliyle çoğu kızların ilgisini çekmeyi başarmış ve bindallılara ilgi artmaya başlamıştır.

bindallı modelleri

Hal böyle olunca bu bindallılar modacıların da ilgisini çekmiştir ve artık daha modern dokunuşlarla bindallılar üretilmeye başlanmıştır. Bindallı diyince akla ilk olarak kırmızı atlas ya da kadife kumaşın üzerine yapılan sarı renkli yalnız işlemeler gelir. Hala bindallı için en çok kırmızı renk tercih edilse de günümüzde mor, yeşil, lacivert gibi farklı renklerde bindallı modelleri bulmak mümkündür. Bindallıda değişmeyen tek özellik sarı yaldız işlemeleridir. Çünkü sarı yaldızlar; bindallının üzerine geleneksel Türk kültürünün motiflerini yansıtır.

 

Bindallı takımını tamamlayan aksesuarları da bütünlük için çok önemlidir. Şalvar, bluz ve kaftandan oluşan bindallılara isteğe göre kep, taç ve çarıklar eklenebilir. Genellikle ayakkabı yerine çarık tercih edilse de bindallının içerisinde şalvar olduğundan ve bu şalvarın paçalarının dar olması nedeniyle bindallı rengine uygun ince topuklu ayakkabılar da giyilebilir. Bindallı tacı olarak da çok taşlı olan ve alınan iki kaş arasına doğru düşen kolyemsi taçlar kullanılarak hoş bir hava katılabilir.

 

Türk kültürünün çizgileri, Anadolu’nun vazgeçilmez parçası olan bindallıları siz de kına gecenizde kullanmak isterseniz sizler için derlediğimiz fotoğraflara mutlaka göz atmalısınız. Eskiden her yerde tek çeşit olarak karşımıza çıkan bindallılardan artık kendi zevkinize uygun bir tane bulacağınızı düşünüyoruz.