cenede-cikan-sivilcelerÇene bölgesinde çıkan sivilcelerin temel nedeni hormonlardır. Sivilcelerin en çok çıkmayı tercih ettiği bölge çenedir. Stresten de kaynaklı olabilir. Cilt bakımınızı düzenli yapmamanızdan dolayı bakterilerin birikmesi de buna neden olabilir. Ayrıca bir şeylerle meşgul iken elinizi sürekli çenenize koyanlardansanız o bölgede sivilcelerin oluşmasına neden olursunuz.

Çene derisi yüzün diğer kısımlarına göre daha sert bir yapıda olduğu için çenede çıkan sivilceleri ve sakal gibi görünmesine neden olan siyah noktaları tedavi etmek daha zordur. Bu tedavilerin pek çok yöntemi vardır. Fakat en önemlisi sabah akşam düzenli uygulamanız gereken cilt bakım rutininizdir. Bunun dışında çeşitli doğal ve bitkisel yöntemlerle tedavinizi hızlandırabilirsiniz.

 

Çene bölgesindeki cilt sorunlarınız için günde 2 defa yüzünüzü ve çenenizi yıkamalısınız. Çenenizi temiz tutmanız gözeneklerde bakterilerin birikmesini engelleyecek ve yeni sivilce oluşumu önlenecektir. Temiz içerikli ve kaliteli cilt bakım ürünleri kullanmalısınız.

cenede-sivilce-cikmasi

Paranızı makyaja değil cilt bakımına yatırmalısınız. Cilt tipinizle uyumlu, yüzünüzün PH’ını bozmayan yüz yıkama jeli, tonik ve nemlendirici kullanmalısınız. Haftada bir kil maskesi ve peeling yapmalısınız. Ayda bir defa da derinlemesine temizlik için güvenilir bir yerde cilt bakımı yaptırabilirsiniz.

 

Cilt temizleme rutininizi aksatmadığınız ve bunu yaşam tarzı haline getirdiğiniz sürece sivilce sorunlarınızın olmayacağından önemli olabilirsiniz. Önemli olan cildinizi her daim temiz tutmanız. Gerekirse sivilcelerinden tamamen kurtulana kadar makyaj yapmamalısınız.