Estetik dudaklara sahip olmak için doğru dudak makyajı nasıl yapılır bilmeniz gerekir. Çünkü yanlış makyaj yapmaktansa hiç dudak makyajı yapmamanız yerinde bir tercih olacaktır. Çok çeşitli dudak şekilleri olduğu için dudak makyajlarının da her bir şekle göre yapılması gerekir. Belli başlı kuralları sizler için özetleyelim.

Öncelikle nasıl dudak şekline sahip olursanız olun dudak nemlendiricinizi her zaman kullanmalısınız. En güzel dudak makyajı ihtiyacı olan nemini almış dudaklarda olandır. Dudaklarınız soyuluyorsa, kurumuş ve kabuk kabuk olmuşsa bir de ruj sürerek dudaklarınızın göze batmasına neden olmayın. Sadece peeling ile ölü deriden arınmış ve nemlendirilmiş dudaklara ruj sürün. Diğer tüyoları maddeler halinde açıklamak daha yerinde olacaktır.

 

  • Kalın dudakları inceltmek için dudak kaleminizi dudak çizginizin hemen altından çizmelisiniz. Kıyafette olduğu gibi makyajda da koyu renkler zayıf, açık renkler geniş gösterir. O zaman siz koyu renk rujlar kullanmalısınız.

 

  • İnce dudakları kalınlaştırmak için ise biraz daha zaman ayırmanız gerekir. Öncelikle fondöteninizden az miktarda dudaklarınıza sürün ve ten renginizle dudaklarınızın rengini dengeleyin. Nude tonlarda dudak kaleminizi dudaklarının hemen dışından çerçeveleyin. Bu çerçeve kesinlikle kalın olmamalı! Çerçevenin içini doldurarak tek renk elde edin. Günlük olarak açık tonlarda rujlar kullanın. Özel günlerinizde koyu renk ruj kullanmak isterseniz alt dudağınızın orta kısmına parlatıcı sürebilirsiniz.

 

  • Rujun kalıcılığını artırmak için biraz fondöten ile dudaklarınızın rengini nötrleyin. Rujunuzla uyumlu dudak kalemini dudak çizginizin kenarlarından çekin. Rujunuzu tek kat uyguladıktan sonra bir peçeteyi dudaklarınızın arasına bastırıp fazlalığını alın. Ardından ikinci kat rujunuzu uygulayarak işlemi tamamlayın. İsterseniz transparan pudra ile matlığı ve kalıcılığı artırabilirsiniz.

 

  • Lipgloss’un kalıcılığını artırmak isterseniz öncelikle dudağınıza nude renk ruj sürmelisiniz. Çünkü parlatıcının altına sürülen ruj sabitleyici görevi görür ve parlatıcının ömrünü uzatır.

 

  • Rujun dişleri boyamasını engellemek için makyajınız bittikten sonra başparmağınızı ağzınıza sokun ve dudaklarınızı sıkıca kapatın. Ardından parmağınızı dışarı çekin. Rujunuzun fazlası parmağınıza gelecek ve dişleriniz boyanmayacak.