Dudak bakımında en önemli kural peeling’tir. Peki dudak peeling’i nasıl yapılr? Dudak peeling’inin amacı, dudağımızdaki ölü hücreleri temizlemek, kan dolaşımını arttırarak canlandırmak ve pürüzsüzleştirmektir. Mat, soluk ve kötü görünmesine neden olan ölü derilerden kurtulmanız gerekir. Bunun için haftalık ve günlük yaptığınız peeling’ler dudak bakımında önemli rol oynuyor.

Havanın çok sıcak ya da çok soğuk olduğu dönemler dudaklarınız normalden çok daha çabuk kururlar. Bu yüzden günlük dudak peeling’ini alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ederiz. Dişlerinizi her fırçalamadan sonra diş fırçanızı ıslatıp hafifçe dudaklarınızı ovalayarak da küçük bir bakım yapabilirsiniz. Böylece dudaklarınızın üzerinde biriken ölü derilerden kurtulabilir ve hem daha canlı hem de daha parlak dudaklara sahip olabilirsiniz.

Günlük dudak peeling’ini diş fırçanızla yapabiliyorken haftalık dudak peeling’i için evinizde kolay bir tarif hazırlayabilirsiniz. Dudak peelinginizi yaparak bakımlı dudaklara birkaç basit adımda sahip olabilirsiniz.

Dudak peelingi için gerekli malzemeler;

  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 2-3 damla zeytinyağı
  • 2-3 damla badem yağı
  • Dudak balmı.

Öncelikle şekerin içine zeytinyağını ekleyin, ardından 2-3 damla badem yağını ilave edin. Bir yemek kaşığı balı da ekleyip karıştırmaya başlayın. Daha sonra ise bir parça hazırladığınız peeling’ten alarak parmaklarınız ile dudaklarınıza birkaç dakika dairesel hareketlerle masaj yapın. 10 dakika bekledikten sonra dudaklarınızı durulayıp dudak balmınızı sürün. Ve yumuşacık dudaklara kavuşun!