Her geçen gün insanların teknoloji ile ilişkisi artıyor ve dijital medyaya erişimimiz artık çok kolay. Bu da sürekli tabletle, bilgisayar ile veya cep telefonu ile ilgileniyor olmamız anlamına geliyor. Gençlerin sosyal medyada harcadığı günlük zaman, saatleri bulabiliyor. (Türkiye günlük sosyal medya kullanımı ortalaması son yıllarda günlük 3 saate ulaşmış.) Bu da küçük yaştan itibaren göz sağlığını tehdit ediyor. Bu açıdan hem dinlendirici gözlük kullanmak hem de abartıya kaçmadan teknolojiden yararlanmak daha mantıklı olacaktır. Çevrenizde veya kendinizde “gözümü kısarak bakıyorum, gözüm bozuk mu?” ya da “gözüm yanıyor, gözüm kızarıyor, gözüm yaşarıyor” yakarışlarını duyuyorsunuzdur. Bunun en büyük nedeni uzun süre ekrana bakmak veya evrak okumaktır. Bir süre sonra yorulmaya başlayan göz, yaşarmaya ve kızarmaya başlar. Dinlendirici gözlükler ise çeşitli filtreler uygulayarak bu gibi sorunların önüne geçmenizde yardımcı olur.

Yazının bu kısmına kadar gözlük kullanımını sağlık yönünden ele aldık. Şimdi moda kısmına geçebiliriz. 2018 yılı itibariyle dinlendirici gözlük modası üst seviyelere ulaştı. Hem bayanlar için hem de erkekler için dinlendirici gözlük kullanımının patladığını söyleyebiliriz. Hemen hemen herkes kendine yakışan bir gözlük alarak hem modaya ayak uydurmaya çalışıyor hem de göz sağlığını korumaya çalışıyor.

Son yıllarda moda olan dinlendirici gözlük modelleri;

  • Özellikle büyük çerçeveli gözlükler hem bayanlarda hem de erkeklerde moda olmuş durumda.
  • Güneş gözlüklerinde yıldızı parlayan kedi gözü gözlük modelleridir. Kedi gözü güneş gözlüğü modellerinin çok beğenilmesi ile birlikte numaralı gözlükler arasında da yerini almıştır. Bu sıralar çevrenizde kedi gözü tasarımlı dinlendirici gözlük modelini çevrenizde fazlasıyla görebilirsiniz.
  • Çerçevesiz gözlük modelleri de modayı takip eden bayan ve erkeklerin tercihleri arasında yer alıyor. Hem sadelikten hem de hafiflikten yana olan bayan ve erkekler çerçevesiz dinlendirici gözlük kullanmayı tercih ediyor.
  • Dikdörtgen çerçeveli dinlendirici gözlükler, özellikle yuvarlak yüz şekline sahip olanlar için önerilmektedir.
  • Dinlendirici gözlük fiyatlarına gelirsek; fiyatlar 49tl’den başlayarak 1000tl üzerine kadar çıkıyor. Özel tasarım ve kıymetli taşlardan oluşan gözlükler ise çok daha yüksek meblağlardan satışa çıkıyor. Gözlük fiyatları hem modeline hem de gözlüğün filtreleme ve özelliklerine göre değişiklik gösteriyor.