Son zamanlarda ev dekorasyonunda mermer kullanımı oldukça yaygınlaştı. Günümüzde evinin döşenmesinde en az uzmanlar kadar söz sahibi olan ev hanımları mermerin asaletini evlerine taşıyabilmektedir. Hatta bazı hanımlar, mermer değilse bile mermer desenli yapışkanlı kâğıtlarla masalarını, dolaplarını süslüyorlar. Bu yüzden biz de size mermer deseni için bazı fikirler vermek istedik.

Mermer, yüksek basınç ve ısı sonucunda değişikliğe uğramış bir madendir. İşlenmesi uzmanlık, incelik ve dikkat gerektirdiğinden fiyatları da yüksektir. Genellikle yapılarda, heykelcilikte ve süs malzemelerinde kullanılmaktadır. Mermerin, ateşten ve sudan zarar görmeyen dayanıklı yapısı ve havadaki fazla nemi çekme özelliği sayesinde artık dekorasyonlarımızda da kullanmaya başladık. Eskiden en çok kolay temizlenen yapısından dolayı evin mutfak ve banyo kısımlarında tercih edilirdi. Şimdilerde ise evin diğer bölümlerinde de şık tasarımların bir parçası haline gelmiştir.

Mermer diyince akla genelde beyaz, gri ve mat renkler gelir. Farklı kimyasal maddeler sayesinde sarı, mavi, kırmızı, mavimtırak, esmerimsi ve siyah gibi renkler de üretilmektedir. Böylece modern ve klasik çizgiler bir uyum içinde birleştirilerek yeni tasarımlar çıkartılmaktadır. Masif kaplamalar mermerle birlikte kullanıldığında güzel alternatifler çıkmaktadır. Yapısı içindeki çatlakların oluşturduğu desenler ve şekiller sayesinde de bambaşka ürünler elde edilmektedir.

Dekorasyonda mermer kullanımı, duvar, yer döşemeleri, tezgâh, sehpa ve yemek masalarında da tercih edilmeye başlanmıştır. Bunlarla birlikte; salonların bazı kolonlarını,  tablo ve farklı aydınlanmalar da bulunmaktadır. Evinizdeki havayı değiştirmek için siz de bir mermer deseninden faydalanabilirsiniz hanımlar.