[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hayalinizdeki gelinliğe karar verdiğiniz fakat gelinlik fiyatını biliyor musunuz? Aslında o kadar düğün masrafının içinde sizi en çok ilgilendiren konulardan biri de gelinlik fiyatları değil mi? İşte sizler için bu konuda ayrıntılı bir yazı hazırladık.

gelinlik-fiyatı

Özellikle İstanbul’da gelinlik satın alma imkânları daha ulaşılabilir olsa da ülkemizin her ilinde gelinlikçiler bulunuyor. Gelinlik satın alabileceğiniz çeşitli yerler var. Moda evleri, ünlü Türk tasarımcılar, yabancı tasarımcılar… Tabi hepsinin fiyatları kaliteye ve işçiliğe göre değişiklik gösteriyor.

Gelinlik için ayıracak fazla bütçeniz yoksa size sektörde tecrübesi ve becerisiyle ün yapmış, dünya trendlerini kendi üretimleriyle bir araya getiren Türk tasarımcıları tavsiye ederiz. Özellikle bir sezon önce hazırlanmış elde kalan gelinlikleri 1000-1500 TL civarında fiyatlarla satın alabilir ya da kiralayabilirsiniz.

Bazı yerlerde kiralanmak koşuluyla beğendiğiniz bir modeldeki gelinliği sıfırdan size özel olarak 1800 TL karşılığında diktirebilirsiniz. Düğün sonrası saklamak istemezsiniz bu sizin için daha uygun bir yöntemdir. Fakat torununuz için saklayamayacağınızı da hatırlatalım. Türk tasarımcılarının dünya modasını takip ederek oluşturdukları koleksiyondan seçip kendi vücut ölçülerinize ve kişisel isteklerinize göre diktirebilirsiniz. Bu şekilde de gelinlik fiyatlarının 45000 TL – 15000 TL arası değiştiğini belirtmeliyiz.

gelinlik-fiyatları

El üstünde tutulup hayalinizdeki gelinliği moda evinde diktirebilirsiniz. Moda evlerinde ölçüleriniz alındıktan sonra kalıplar vücudunuza uyarlanıp prova ve dikim süreci başlayacaktır. Astardan başlayarak dikilen gelinlik fiyatları 2000 TL’den başlamaktadır. Burada maliyeti belirleyen en önemli iki şey el işçiliği ve malzemenin kalitesidir. Kalite ve el emeği arttıkça fiyat artmaktadır. İstenilen model, prova sayısı ve gerekli malzemeler hesaplandıktan sonra ortaya fiyat çıkmaktadır. Etek uçlarına ya da duvağa istenen ekstra işlemeler nedeniyle prova sayısı ve işçilik artacağından fiyatlar da artıp 6000 TL kadar çıkmaktadır.

gelinlik-fiyatı2

Benim gelinliğim dünyaca ünlü yabancı tasarımlar olsun derseniz en az 10000 TL gözden çıkarmalısınız. Vakko Wedding House, Beyaz Butik ve Beymen Bridal gibi mağazalarda bulabileceğiniz gelinliklerde beğendiğiniz model bedeninize göre yeniden üretilip yurtdışından getirilmektedir. Gelinlik geldiğinde, bedenine tam oturması için gerekli tadilatlar ve ek süslemeler yapılmaktadır ve bunlardan ek ücret alınmamaktadır.