Spor yaparak kilo vermek isteyen kadınlar için protein tozu kullanımı çok önemlidir. Genelde erkeklerin vücut geliştirmek için kullandığı besin desteği ürünü olarak bilinse de aslında hanımlar da sıklıkla protein tozu kullanmaktadır. Hatta yapılan araştırmalara göre protein tozlarının kadınlara erkeklerden daha çok hizmet ettiği ve vücuda pek çok alanda fayda sağladığı kanıtlanmıştır. Protein tozu genelde kas gelişimi amacıyla kullanılır. Aslında bunun yanında metabolizmayı düzenlemesi, sağlıklı kilo vermeyi sağlaması, vücudu zinde tutarak dayanıklılığı artırması gibi özellikleri de mevcuttur.

 

Neden protein tozu kullanmalı? Kilo vermek için vücudunuza kalori almayı kestiğiniz anda vücut enerji ihtiyacını sağlamak için kaslarınızı parçalamaya başlar Yani katabolik reaksiyona geçersiniz. Eğer yeterli miktarda protein almazsanız kaslarınız giderek eriyecektir. Fakat sağlıklı olan kasların kalması ve yağlarınızın erimesidir. Kas dokunuzu kaybetmeden güvenli bir şekilde kilo vermek istiyorsanız protein tozu kullanmalısınız. Piyasada bulunan bir çok protein tozunda çok az miktarda da olsa karbonhidrat ve yağ bulunur. Bu sayede vücudunuzun karbonhidrat ve yağ seviyesini de dengelemiş olursunuz. Gerekli kaloriyi aldığınız için de enerjinizden herhangi bir şey kaybetmezsiniz.

Kadınlar için Protein Tozu Kullanımı

Peki, günde kaç gr protein tozu almalı? Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre kadınlar ortalama günlük 46 gram protein almalıdır. Hatta kilo vermek isteyen kadınların bunu kas kaybetmeden daha kontrollü ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeleri için vücutlarına gerekli oranda protein alması gerektiği ortaya çıkmıştır. Kadın atletler kilogram başına 1,2 ila 1,7 gram arasında günlük protein almalıdır. Yani kısaca 50 kilogram bir kadının günde 60 ila 85 gram arası protein alması gerekir.

 

Protein tozları nasıl kullanılmalı? Protein tozlarını 2 farklı şekilde kullanabilirsiniz. İster öğünlerinizde normal yiyeceklerinize karıştırarak kullanın, isterse özel içecek tarifleriyle (shake veya smoothie gibi) tüketin. Akşam çorbanıza karıştırabilir ya da sabah meyveli bir içecek hazırlayabilirsiniz.

Çeşitli aromalara sahip protein tozu bulmanız mümkündür. Çikolatalı, vanilyalı gibi tüketimi kolaylaştıran tatlar sayesinde protein tozu eziyetten ziyade keyfe dönüşür. Tadının güzel olması sebebiyle sık sık içmek isteyebilirsiniz. Fakat fazla proteinin zararlı olduğunu da hatırlatmalıyız. Egzersiz öncesi blender’ınıza çeşitli meyveler, süt ve protein tozu koyarak güzel bir smoothie yapabilirsiniz. Aynı şekilde egzersiz sonrası açlığınızı bastırmak için protein shake içebilirsiniz. Bunun herhangi bir zararı olmadığı gibi sizi daha zinde hissettirecek!