Kırışıklıklar neden olur? Hem kadın hem de erkeklerin korkulu rüyası kırışıklıklardan uzak durmamız imkânsız. 20 yaşından itibaren cildin sıkı görünmesini sağlayan ve elastikiyetini koruyarak kırışıklıkları önleyen kolajen ve elastin bileşenlerinin üretimi her yıl %1 azalır. Yani cildimizin belirli bir yaştan sonra kırışmasını doğal yollarla önlemek mümkün değil. Fakat bu hızı minimuma indirmek ve kırışıklıkları ertelemek için düzenli bakım ve güneşten koruma şart! Ayrıca sigara içmek, kahve gibi vücuttaki su oranını azaltan içecekleri sık tüketmek, yeterli miktarda su içmemek, hazır gıdalarla beslenmek erken kırışıklıkların diğer nedenleri arasında sayılabilir.

Kırışıklık oluşumunu önlemenin ilk yolu cildi korumak! Ancak mevcut kırışıklıkların görünümünü azaltmak, derinleşmesini önlemek için de bazı doğal maske seçenekleri mevcut. Bu kırışıklık maskelerini düzenli olarak uygulayarak daha pürüzsüz, genç görünen ve canlı bir cilt elde edebilirsiniz. Evde uygulayabileceğiniz kırışıklık maskesi tarifleri var. Bu tarifleri diğer yazılarımızda bulabilirsiniz. Arama kısmından kırışıklıklar için maskeler diye kolayca aratabilirsiniz. Doğal yöntemlerle sonuç için biraz sabırlı olmak gerekir. Olumlu sonuçlar için en az 4-5 hafta düzenli olarak uygulamalısınız. Kırışıklıklar için daha hızlı bir çözüm arıyorsanız lazer tedavisi, kimyasal peeling, botox gibi seçenekleri araştırabilirsiniz.

Göz çevresinde kırışıklıkların oluşmasını engellemek için güneş ışınlarından mümkün olduğunca uzak durun. Güneşe çıkarken şapka ve gözlük kullanın. Göz çevresinde kullanmak için uygun, yüksek koruyucu faktörlü güneş kremlerinden kullanın. Özellikle yaz aylarında bol bol su için ve düzenli bir beslenme programı ile cildiniz için gerekli olan vitamin ve mineralleri almayı ihmal etmeyin. Sigara içiyorsanız bırakın ve alkol tüketimini sınırlandırın. Aşırı çay ve kahve tüketimi vücudu susuz bıraktığı için bunları az tüketmeye çalışın.