Siz de makyaj fırçaları alıp kullanmaya bayılıyorsanız “Makyaj fırçası nasıl temizlenir?” konusuna da önem vermeniz gerekiyor. Makyajınızın ayrılmaz parçası olan ve makyaj uygulamasını eğlenceli hale getiren bu makyaj fırçalarının temizliği çok önemlidir. Çünkü fırçada kalan makyaj kalıntıları fırça kıllarının arasında bakterilerin oluşmasına neden olur.

 

Eyeliner ve ruj fırçalarının haftada en az 2 defa, fondöten ve kapatıcı fırçalarının haftada en az 1 defa, pudra ve allık fırçalarının da haftada 1 defa temizlenmesi gerekir. Son zamanlarda makyaj fırçası temizleme makineleri ve aparatları çıksa da bazılarının çok pahalı olması bazılarının da gereksiz olması nedeniyle kadınlar geleneksel makyaj fırçası temizleme yöntemini tercih ederler.

temizlik icin gerekli malzemeler

Temizlik için gerekli malzemeler;

  • Sızma zeytinyağı,
  • Bulaşık deterjanı,
  • Tercihen bir miktar el dezenfektanı,
  • Kap,
  • Kağıt havlu,
  • Alkol,

 

Öncelikle bir miktar bulaşık deterjanını kaba ekleyin ve onunla aynı miktarda zeytinyağı ilave edin. Çok az bir miktar durulanmayan el dezenfektanı ekleyebilirsiniz. Ardından fırçanızı avuç içinizde temizlemeye başlayın. Karışım, anında fırça yüzeyindeki fondöten, yağ ve kir gibi maddeleri uzaklaştıracaktır. Burada dikkat edilecek en önemli nokta; tüm işlemler sırasında fırça kıllarının aşağı bakacak şekilde dik bir pozisyonda tutulmasıdır. Bunun amacı karışımın ve suyun fırçanın metal kısmına temasını engellemek ve oradaki yapışkanın çözülmesini önlemektir. Aksi takdirde fırçanız zarar görebilir.

Fırça yüzeyindeki kir temizlendiği zaman içi ılık su dolu kap içerisinde iyice duruluyoruz. Tek seferde durulanmadığı için kabın içerisindeki suyu değiştirip tekrardan durulayabilirsiniz. İyice duruladıktan sonra yine uçlar aşağı dönük bir şekilde kâğıt havlu ile kurulayın ve fırçanızın sap kısmına bulaşan makyaj artıklarını alkollü pamuk yardımıyla temizleyin. Mümkünse dik bir şekilde bir gece kuruması için bekleyin.