Makyaj yapan her kadının mutlaka kullandığı makyaj malzemelerinden biri de rimeldir. Bu yüzden rimel fırçası nasıl temizlenir konusunda bilinçli olmalıdır. Bazen çok kirlenen bir rimel fırçası ürünün yapısı güzel olsa daha topak topak uygulama yapmanıza neden olur. Bu istenilen bir görüntü değildir ve o fırçanın temizlenmesi gerekir. Ayrıca bitmiş rimel fırçalarını kaş ve kirpik tarağı olarak kullanmak için de temizleyebilirsiniz.Rimel fırçasını temizleme işlemi yaparken 2 farklı yöntem izleyebilirsiniz.

rimel-fircasi-nasil-temizlenir-1

  1. İlk yöntemi şu şekilde özetleyebiliriz. Rimel fırçasını öncelikle kağıt havlu ile sarın ve iler geri yaparak ürünün kalıntılarını silin. Bu şekilde birbirine yapışan fırça kılları ayrılacaktır. Ardından bir bardağın içine sıcak su doldurun fakat çok kaynar olmasın. Fırçanızı suyun içinde 5 dakika kadar bekletin. Su siyaha dönünce tekrar temiz su koyarak 5 dakika daha bekletin. Fırçada kalan mikroplardan tamamen kurtulmak için ise fincana alkol koyun ve 1 dakika kadar bekleyin. Hala tamamen temizlenmediğini düşünüyorsanız suyun altında iyice yıkayabilirsiniz. Son olarak fırçanızı iyice kurutun, rimel tüpünün çevresini kağıt havluyla silip kapatın.

 

rimel-fircasi-nasil-temizlenir-2

  1. yönteme gelecek olursak yine bir bardağı çok kaynar olmayan suyla doldurun ve rimel fırçanızı 15 dakika kadar içinde bekletin. Avucunuza şampuan sıkın ve fırçanın kıllarını güzelce sabunlayın. Ilık suyun altında durularken masaj yapar gibi kılları ileri geri ittirmeye devam edin. Akan su temiz olana kadar işleme devam edin. Rimel fırçanızı kağıt havlu ile kurulayın. Kağıda hala kalıntılar geliyorsa işlemi tekrarlayın. Bakterilerden arınmış fırçanızı tüpüne yerleştirmeden önce tüp kenarlarını silmeyi unutmayın. Rimel fırçası temizleme işleminiz bitmiştir.