Yaz gelince özellikle genç kızlar saç rengini açmanın yollarını ararlar. Saçlarına boyalarla zarar vermek istemeyenlerin ilk tercihi de doğal yollardan saç açma yöntemleridir. İşte bu yöntemlerin hepsini sizler için bir araya getirdik!

 

papatya-suyu-ile

Papatya Suyu İle Saç Rengini Açma

En meşhur olan yöntemdir. 1 bardak suya 1 avuç papatyayı atarak 10 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra ılımasını bekleyin ve bu sırada dinlensin. Sonra ise karışımı süzgeçten geçirerek papatyaları suyundan ayırın. Saçlarınızın nemli ya da kuru olması fark etmez. Kuru saça uygulamanızı tavsiye ederiz. Suyu saçınıza sürmek için 3 farklı yöntem var. İster suya tarağınızı batırıp saçınızı tarayarak sürersiniz, ister saçınızda ombre etkisi yaratmak istiyorsanız saçınızı at kuyruğu yapıp sadece aç kısımlarını ıslatırsınız, isterse saçınızı komple hazırladığınız suyla yıkarsınız. Seçim size kalmış. Uyguladıktan sonra ise güneşte saçlarınızı kurutmanız gerekiyor. Kuruduktan sonra ise mutlaka suyla yıkayın. Saçlarda papatya suyunun sürekli kalması zarar verebilir.

 

limon-ile-sac

Limon İle Saç Rengini Açma

Eşit oranda limon suyu ve saf suyu karıştırın. Limonun asidik bir meyve olduğu için suyla seyreltmeniz şart. Sprey şişesine koymanız kolaylık sağlayacaktır. Saç diplerinize getirmeden sadece saç boylarına sıkmalısınız. Saçlarınızı karışımla ıslattıktan sonra en az 3 saat dışarıda güneşin altında bekleyin.

 

bal-ile-sac

Bal İle Saç Rengini Açma

Gerçek bal kullanıldığında ilk iki yöntemden daha etkili olan yöntem bal maskeleridir. Birkaç tanesine bakalım.

– Eşit ölçüde saf su ve balı iyice karıştırıp saçınıza sürün. En az yarım saat bekleyip durulayın.

–  Gece yatmadan önce yarım çay bardağı saç kreminin içine çeyrek çay bardağı bal ekleyin. Saçlarınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra karışımı sürün. Daha etkili olması için streç filmle sarıp üzerine havlu ya da bone geçirin. Sabaha kadar karışım saçınızda uyuyun. Çünkü maske en az 10 saat saçta bekletilmeli. Sabah kalktığınızda yıkayabilirsiniz.

– Eşit oranda karıştırdığınız bal ve limonu sprey şişesine koyun. Nemli saçlarınıza püskürtüp güneşin altında bir kaç saat bekleyin. Saçınızı baldan arındırmak için 2-3 defa yıkamak zorunda kalabilirsiniz.

– Eşit oranda karıştırdığınız bal ve zeytinyağını nemli saçınıza sürün. En az yarım saat bekledikten sonra durulayın. Saçlara hiç bir zararı olmayan bu yöntemleri 3 günde 1 tekrar edebilirsiniz.

 

sirke ile sac

Sirke İle Saç Rengini Açma

Her duştan sonra durulama suyuna karıştırıp yarım su bardağı kadar karıştırıp düzenli olarak kullanırsanız saçlarınıza bakım yaparken aynı zamanda saç renginizi açabilirsiniz. Kokusu sizi rahatsız ediyorsa içine bir kaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz.

 

zeytin yagi ile sac

Zeytinyağı İle Saç Rengini Açma

Bol miktarda hakiki zeytinyağını tüm saçınıza masaj yaparak yedirin 2 saat boyunca güneşin altında bekleyin. Daha sonra şampuanlayın.

 

cay-ile-sac

Çay ile Saç Rengini Açma

Siyah çay tanik asit dolu içeriği sayesinde saç renginizi doğal yoldan açar. Saçınızda yarım saat bekletip durulayın.

 

tarcin-ile-sac

Tarçın İle Saç Rengini Açma

2 kaşık saç kremi ve 4 kaşık toz tarçını karıştırıp tüm saçınıza masaj yaparak yedirin. En az 10 saat saçınızda beklemesi gerektiği için gece uygulayıp sabah yıkayabilirsiniz.

 

bira-ile-sac

Bira İle Saç Rengini Açma

Haftada bir defa saçlarınıza bira dökerek de saçlarınızın rengini açabilirsiniz. Birayı seyreltmenize gerek yok. Saçlarınızı birayla ıslattıktan sonra en az 1 saat güneşin altında bekleyin ve durulayın.

 

c-vitamini-ile-sac

C Vitamini Tabletle Saç Rengini Açma

Bu yöntem ise boyalı saçlar için geçerlidir. 10 adet C vitamini tabletini ezip toz haline getirdikten sonra günlük şampuanınızın içine karıştırın ve düzenli olarak kullanın.