Özellikle ergenlik döneminde kızları en çok ilgilendiren konulardan biri de sivilceler için maskelerdir. Sivilce maskelerini mutfağınızda kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Hem doğal sivilce maskelerine sahip olursunuz hem de bütçenizi korumuş olursunuz.

Yulaflı Sivilce Maskesi

– 1 yemek kaşığı yulaf
– 1 yemek kaşığı yoğurt
– 2 damla limon
Malzemeleri iyice karıştırın ve yüzünüze sürün. 15 dakika bekletip yıkayın. Haftada bir düzenli olarak yapabilirsiniz.

 

Ballı Sivilce Maskesi

– 1 yemek kaşığı bal
– 1 yemek kaşığı limon suyu
Malzemeleri karıştırın ve maskeyi sadece sivilceli bölgelerinize uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Ardından su bazlı nemlendiricinizi sürmeyi ihmal etmeyin. Bu maskeyi ise haftada iki kere yapabilirsiniz.

 

Soya Unlu Sivilce Maskesi

– Yarım bardak soya unu
– 1 adet yumurta akı
Malzemeleri iyice karıştırın. Cildinizde 15 dakika tuttuktan sonra durulayın. Soya ununun içerdiği protein ve yumurta akının kurutucu etkisi sivilcelerinize çok iyi gelecektir. Haftada bir yapabilirsiniz.

 

Portakallı Sivilce Maskesi

– 1 tane portakal
1 çay kaşığı kabartma tozu
Portakalın kabuklarını rendeleyip krem haline gelince kadar havanda dövün. Kabartma tozunu ekledikten sonra iyice karıştırın. Sadece sivilcelerin üzerine sürün. En az 30 dakika bekletin ve yıkayın.

 

Havuçlu Sivilce Maskesi

– Yarım kilo havuç
– Aldığı kadar un
Havuçları soyup rendeleyin ve rondoda çekerek krem kıvamına getirin. İçine aldığı kadar un ilave edin ve temiz cildinize uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 yapabilirsiniz.