Diş beyazlatmada kullanıldığı gibi topuk çatlaklarına da karbonat kullanılması tavsiye ediliyor. Eğer sizin de nasırlarmış, çatlamış ayaklarınız varsa mutlaka karbonat maskesini yapmalısınız. Kısa süre içinde ayaklarınızın toparlandığını göreceksiniz.

topuk-catlaklarina-karbonat1

Karbonat Ayak Maskesi İçin Gerekli Malzemeler

  • 2 litre ılık su
  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • Genişçe kap
  • Çorap
  • Nemlendirici veya vazelin

 

Suyu geniş bir kaba boşaltın ve karbonatı ekleyin. 10 dk içinde karbonat eriyecektir. Erimesini beklerken ayaklarınızı içine sokmayın! 10 dk sonrasında iki ayağınızı da suyun içine sokun ve yarım saat kadar suda bekletin.

 

Bu zaman zarfında eğer ayaklarınızda mantar gibi sorunlar varsa karbonatın ayaklarınızı yaktığını hissedebilirsiniz. Fakat bu iyi bir etkidir bu yüzden ayaklarınızı sudan çıkarmayın ve sabredin. Daha sonra ayaklarınızı havluyla kurulayın. Tercihen vazelin olmak üzere bol nem veren nemlendirici sürün ve çorap giyin.

 

Bu işlemi 10 gün boyunca sabah ve akşam yapmalısınız. 10 günün sonunda mantar ve topuk çatlaklarınızdan kurtulduğunuzu göreceksiniz. Eğer sadece gece yapabiliyorsanız 15 gün boyunca arka arkaya tekrarlamalısınız.

 

Ayak sağlığınıza çok önem vermelisiniz. Topuk çatlaklarınız uzun süre kalırsa ve tedavi etmezseniz ileride ciddi yaralanmalara veya kurtlanmalara neden olabilir. Bu yüzden ayaklarınız hem çok kötü kokar hem de ağrılı geçer. Karbonatlı su tedavisi hem kolay hem de kesin çözümü olan bir yöntemdir.