Tüp bebek tedavisinin tutmama nedenleri oldukça fazladır. Bebek sahibi olmak isteyen ama olamayan hanımların bu bilgileri bilmesi gereklidir. Bu nedenleri maddeler halinde sıralamak istedik.

  • Cerrahi müdahalelerden dolayı ahim kalınlığının 8-10 mm arasında olması tüp bebek tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir.
  • Transfer edilen embriyonun doğru tutunması için rahim kasılma işlemlerinin yukarıya doğru olması gerekmektedir. Yanlış kasılmalar tüp bebek tedavisinde başarısızlığa neden olabilir. Doğru embriyo transfer edilmediği takdirde tutsa bile bozuk olma ihtimali vardır ya da doğru embriyo tercih edildi ve transfer edildi ancak transfer edilme işlemi doğru yapılmadı bu durumda da tutunma işlemi sağlanamaz.
  • Kadınlarda tüp bebek tedavisinden önce ultrason ile miyom ve polip gibi yapılar değerlendirilmelidir. Aksi halde tüp bebek tedavisinde başarısızlığa neden olabilir..
  • Damarlanmalarda meydana gelen sorunların olması, endometriumun altında bulunan damarlanmada direnç edildiyse tutunma işlemi gerçekleşmez.

Tüp bebek tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasının temel nedenleri; embriyonun, genetik yapısında oluşan bozukluklar, yumurta gelişmesi için, anne adayının ilaç protokollerinin uygun olmaması, embriyonun meydana geldiği kültür ortamının yetersizliği, embriyonun dış zarında meydana gelen kalınlaşma olabilir. Yan nedenleri ise;  rahim iç duvarına etki eden yapısal nedenler, rahim içindeki miyom, polip gibi oluşumların mevcudiyeti, rahim içinde yapışıklıklara sebep olan cerrahi girişimler, anne adayında genetik veya sonradan gerçekleşen immünolojik bozukluklar sayılabilir. Ayrıca, çikolata kisti hastalığı, tüplerde, tıkanıklık ve şişme durumunun yaşanması, enfeksiyon ya da karın içi cerrahi girişimlerden tüplerin olumsuz yönde etkilenmesi de bu nedenler arasındadır.