Saçlarınızın sizin için ne kadar önemli olduğunu bildiğimizden yaz için saç bakım önerilerini vermek istiyoruz. Yorucu yaz günlerinin sonuna yaklaştık. Aslında sonbahar mevsimindeyiz ama küresel ısınma yüzünden yaşanan mevsim sapmaları nedeniyle hala bazı şehirlerimizde yaz mevsimi devam ediyor. İşte sıcak havalarda saçlar için yapılması gerekenler!

Güneşten, tuzlu ya da klorlu sudan uzak durmalısınız. Denize, havuza girdikten sonra saçınızı mutlaka durulayın. O sularla saçlarınız güneşin altında kurursa neminin yok olmasına neden olursunuz. Güneşin altında saatlerce durmak gibi bi yanlış yapmayın. Biliyoruz yazın bol bol fotoğraf çektirmek, saçlarınızı salarak pozlar vermek istiyorsunuz. Sıcak havalarda en güzel fotoğrafların şapkalarla oluşturulduğunu unutmayın. Hem güzel bir aksesuar kullanma hem de saçlarınızı güneşten koruma fırsatınız olacak.

Tarak seçiminiz saç sağlığınız için çok önemlidir. İri dişli ve tahta taraklar en iyisidir. Ayrıca saçlarınızı kuru kuru ya da çok ıslakken kurumak da onların kırılmalarına neden olur. Taramadan önce suyla ya da saç bakım spreyi ile nemlendirmelisiniz. Saç spreylerinde slikon içeren ürünleri dikkatli kullanmalısınız. Bu tür ürünler saç diplerine hiç gelmemeli, saç uçlarına ise az uygulanmalıdır.

Saçlarınızı doğal yağlarla korumak en güzelidir. Saçları köklerden beslemek, sağlıklı uzaması ve kuruluktan dolayı dökülmemesi için saç bakım yağları kullanabilirsiniz. Avokado yağı, tatlı badem yağı, hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı saçların beslenmesinde çok faydalı olanlardır. Saç bakım maskelerinizi bu yağlarla zenginleştirebilirsiniz. Haftada 1 maske yapmayı ihmal etmeyin. Ayrıca duş alırken fazla şampuan kullanmamaya özen gösterin hanımlar. Duş sonrası saçlarınıza ısıl işlem uygulamayın. Bırakın kendi kurusun. Doğal dalgasıyla şekillendirin. Ayrıca mümkün olduğunca saç boyalarından uzak durun hanımlar.