Hazır yaz yaklaşıyorken zayıflatan sağlıklı önerileri vermek istedik. Önümüzdeki birkaç ay içinde fazla kilolardan kurtulmak istiyorsanız önerilerimizi dikkate alın hanımlar. Hazır paketli gıdalar çalışanlar için kolaylık sağlasa da bunlardan vazgeçmemiz şart. Öncelikle pazardan sağlıklı sebze ve meyveler tüketmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

 

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, ne kadar sağlıklı beslenseniz de spor yapmazsanız istediğiniz performansı göremezsiniz. Biraz hareketli olmak, küçük spor aktivitelerini hayata dâhil etmek her zaman iyidir. Bu yaşam tarzını benimsemek birdenbire olmasa da yavaş yavaş kilo vermemize ve sağlığımız korumamıza yardımcı olacaktır. Mesela masa başı işte çalışıyorsanız arada kalkıp ofisi turlayıp, el kol hareketleri yaparak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.

 

Sıkı diyetler insanı hem çabuk bıktırır, hem verilen kilolar hızlıca geri alınır. Bu yüzden kendinizi diyet moduna sokmak yerine yemek yeme alışkanlığınızı değiştirmelisiniz. Her zaman elimizin altında olan severek tükettiğimiz besinler sağlıklı besinler bulundurabilirsiniz. Mesela çantanızda kavrulmamış yani çiğ badem, fındık, ceviz bulundurabilirsiniz. Baklagiller protein açısından zengin ve çok ağır olmayan yiyeceklerdir. Boş bir vakitte pişirip dondurduğunuz kuru fasulyeyi, nohudu yemekten önce kısa bir sürede pişirip o öğüne hazırlayabiliriz. Pişirme şeklinizi, yağ salça miktarını değiştirip daha hafif yemekler pişirebilirsiniz. Çiğ sebze yemeyi hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Suyunuzu sürekli yanınızda bulundurup, günde en az 2 litre içmelisiniz. Atıştırmalık için dilimlediğiniz havuçlar sizi hem oyalar hem de size fayda sağlar.

 

Sevmeseniz de bolca yeşillik, meyve tüketmeyi unutmayın. Yine daha yavaş yemek, yemek yeme süresini uzatacağından tokluk hissini beraberinde getirir. Mümkün olduğunca yavaş yemeye çalışın. Bunun yanında porsiyonları azaltmanız gerekecek. Akşamları daha az yemek ise hem uykunun kalitesini arttıracak hem de hareketsiz geçen zamanda, vücudun, yağ depolamasının önüne geçecektir.